Mar 29, 2024 - 0 Comments - Zboží -

Rekonstrukce střechy rodinného domu


Zdědili jste nebo zakoupili rodinný dům staršího data výstavby a po dohodě se statikem tu bude nutné provést kompletní rekonstrukci zastřešení včetně krovů? Může se to stát například u starých donů vystavěných z kamene, kde je zdivo a základy domu v pořádku, ale dřevěné krovy a latě jsou již napadené červotočem a bude nutné zde zasáhnout. Někteří lidé si poradí sami, mnozí kutilové jsou schopni zvládnout stavbu krovů svépomocí, zvláště pokud mají za sebou již nějaké zkušenosti ze zahradních staveb nebo kdysi pracovali jako tesaři ve stavební firmě. Pokud je i toto váš případ, můžete tímto způsobem ušetřit i nemalé peníze. Objednáte si pouze svoz stavebního řeziva a konstrukčního spojovacího materiálu, a můžete se pustit do práce.

stavební materiál

Jednu z prvních věcí, co budete objednávat, budou také stavební vruty. Na kvalitě spojovacího materiálu také velmi záleží a vy si musíte pohlídat nejen jakost oceli, z níž jsou vyrobené, ale i patřičný průměr a délku vrutů. Co se týče materiálu, máte na výběr buď nerezovou konstrukční ocel, anebo uhlíkovou ocel s pozinkovanou úpravou v silnější vrstvě žlutého zinku.

stavba domu

Tesařské vruty se od běžných vrutů liší například tím, že mají speciálně upravený hrot, kterým se vrut rychleji a snáze zapouští do dřeva, a také mají na svém dříku drážku pro lepší odvod třísek a snazší montážní práce. Povrch vrutů je napuštěn kluzným voskem, což opět usnadňuje pracovní činnost, což se u větších stavebních akcí také náležitě ocení.

Nezapomínejte ovšem podchytit i jakost stavebního řeziva, trámky a latě by měly být dostatečně proschlé, neměly by mít výrazné známky vad a neměly by být prohnuté. Stavební řezivo se také napouští ochranným penetračním nátěrem proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním. Toto vše si ale zkušený kutil nebo bývalý řemeslník většinou ohlídá, takže by se neměl při výstavbě krovů domu dopouštět výraznějších chyb.